Zinaida Nutautaitė-Indrikonienė, Ieva Puluikienė. „XX amžiaus melodija. Vilniaus plokštelių studija, 1964–1991“. „Vaga“, 2024
MB inf.
„XX amžiaus melodija“ – istorinių liudijimų apie legendinę Vilniaus plokštelių studiją rinkinys, kurio pagrindą sudaro ilgametės šios studijos redaktorės ir jos tikrosios sielos Zinos Nutautaitės-Indrikonienės prisiminimai.
Leidinyje atgyja turtingas mūsų muzikinės istorijos laikotarpis – vinilinių plokštelių aukso amžius, pažindinama su asmenybėmis, kūrusiomis šalies muziką ir kultūrą, gyvenimu okupuotoje Lietuvoje, apraizgytoje cenzūros. Tai ne tik pagarbus reveransas studijoje dirbusiems žmonėms, bet ir išsamus šaltinis pažinčiai su istorija.
***
„Vaga“ išleido puikiai atrodančią ir įspūdingu turiniu užpildytą ilgametės Vilniaus plokštelių studijos pagrindinės redaktorės Zinos Nutautaitės-Indrikonienės ir Ievos Puluikienės parengtą knygą-albumą „XX amžiaus melodija“. Vartau leidinio puslapius, o atmintyje iškyla anųjų metų toje studijoje praleistų valandų (dažniausiai naktinių, nes tuomet į mikrofonus nelįsdavo miesto triukšmai) jauduliai – muzikos filmui „Herkus Mantas“, daugybei dramos spektaklių („Mamutų medžioklė“, „Barbora Radvilaitė“, „Devynbėdžiai“, „Karalius Edipas“ ir kt.) įrašai, miuziklo „Ugnies medžioklė su varovais“ fonograma, visi „Argo“ vinilai.
O juk manieji darbai – tik maža dalelė tos didžiulės veiklos, kurią sudarė visos įvairiagarsės mūsų muzikinės kultūros fiksavimas ir leidyba ilgai grojančių plokštelių formatu. Neįsivaizduoju lietuviškos muzikinės kultūros archyvų be Vilniaus plokštelių studijos įnašo. Tad ši knyga – puikus dokumentas apie laikmetį, muzikantus, įrašų peripetijas ir rezultatus, kurie iki dabar gyvi ir paklausūs.
Ir pabaigai maža refleksija – šią knygą atidžiai perskaityti vertėtų ypač tiems, kurie dabar spekuliuoja desovietizacijos korta ir kuriems labai knieti išbraukti iš Lietuvos kultūros istorijos visą sovietmetį, lygiai kaip sovietmečiu kiti prisiplakėliai braukė viską, kas jiems išrodė „buržuazinėmis atgyvenomis“. Sveikinu Autorę ir bendrarašius, leidyklą ir būsimus knygos skaitytojus, kuriems tasai mūsų fonografijos istorijos puslapis ligi šiol buvo žinomas tik iš pačių plokštelių. Bravo, miela Zina!
Giedrius KUPREVIČIUS
Kompozitorius
Neatsitiktinis ir knygos formatas – jis atitinka tuo metu įrašams naudotų deficitinių aukštos kokybės užsienietiškų magnetinių juostelių dėžučių dydį ir primena jų grafiką.
***
Plokštelių studijos žmonės buvo ypatingi, šiandien tokių absoliuti mažuma. Jie aukojo savo laiką, savo gyvenimą. Ir labai mylėjo lietuvių kultūrą.
Zita KELMICKAITĖ
Etnomuzikologė
***
Studijos meninį ir techninį lygį geriausiai liudija jos darbai – čia buvo įrašomi filmų garso takeliai, simfoniniai kūriniai, dainininkų, poetų balsai, nuolat perleidžiamos pasakos vaikams. Nemažai dailininkų, kurdami plokštelių vokus, čia pradėjo savo viešą meninę karjerą.
Teisutis MAKAČINAS
Kompozitorius
***
Lietuvoje nėra su ano laikotarpio muzikine kultūra susijusio žmogaus, kuris nebūtų kokiu nors būdu susijęs su Vilniaus plokštelių studija ir joje dirbusia komanda. Ten vykdavo eksperimentai, istorijai likdavo archyviniai įrašai, įdomiems projektams susivienydavo netikėti kūrėjų ir atlikėjų deriniai.
Laimis VILKONČIUS
Kompozitorius
***
Bėgant metams, mano atmintyje dažnai iškyla šių žmonių veidai ir darbo su jais laikai… Esu dėkingas likimui, kad studija buvo ypatinga dovana mano kūrybiniams ieškojimams.
Viačeslavas GANELINAS
Kompozitorius, pianistas